LEVANDUĽA - KRÁĽOVNÁ ČISTEJ PLETI
Levanduľa sa tradične používa pri množstve zdravotných obtiaží a to buď celá rastlinka alebo levanduľový olej. Ako antiseptikum sa používala od pradávna v Arabskej, Gréckej a Rímskej medicíne. V prvej svetovej vojne sa levanduľa používala ako antibakteriálne činidlo. Súčasné využitie levandule nájdeme pri výrobe parfémov a kozmetiky, toaletných potrieb, v potravinárstve na ochutenie jedál a nápojov, či v aromaterapii.
VÝZNAMNÉ ÚČINNÉ LÁTKY
Levanduľa obsahuje 1 až 3% esenciálnych olejov. Olej predstavuje komplexnú zmes mnohých látok, množstvo ktorých sa líši v závislosti od druhu levandule.
Najviac zastúpené sú linalylacetát, linalool, thymol, karvakrol, borneol, gáfor, kumaríny a taníny.
PÔSOBENIE LEVANDULE NA ORGANIZMUS
Asi najviac známa je levanduľa pre svoje upokojujúce účinky. Užívanie vodných extraktov z Levandule lekárskej preukázalo v štúdiách sedatívne a hypnotické účinky, a pomohlo prispieť k zmierneniu ľahkých až stredných úzkostí.
Inhalácia levanduľového oleja redukuje úzkostné stavy, zlepšuje náladu, spánok a koncentráciu. Rovnako sa levanduľový olej používa v kombinácii s majoránom na zlepšenie spánku. V prípade demencie môže inhalácia levanduľového oleja pomôcť zvládať u pacientov rozrušenie.
Inhalácia levanduľovej vône po dobu 15 minút sa ukazuje byť výborným pomocným prostriedkom pri zvládaní záchvatu migrény.
Antimikrobiálne pôsobenie levanduľového oleja alebo vodného extraktu (napr. hydrolátu) je neoceniteľné v boji proti akné. Pravidelné ošetrovanie pleti pomocou levanduľových prípravkov môže pomôcť ku krásnej a zdravej pleti (vyskúšajte levanduľovú kvetovú vodu od @hydrolatyhabalis.sk).
Ošetrovanie pomocou koncentrovaných levandulových produktov môže pomôcť aj pri problémoch s Candidou albicans.
Levanduľa pôsobí ako karminatívum teda uľavuje pri kŕčoch napríklad tráviacej sústavy a znižuje vnímanie bolesti, čím môže uľaviť pri PMS.
Levanduľa tiež podporuje trávenie.
Pravidelné vdychovanie levanduľovej vône prispieva k správnej úrovni produkcie kortizolu a lepšiemu prekrveniu srdca.
V poslednej dobe sa ukázalo, že vybrané zložky levanduľového olej majú protirakovinové účinky.
Pravidelná aplikácia produktov s levanduľovým olejom, spolu s tymiánovým, rozmarínovým a cédrovým zlepšujú rast vlasov po siedmich mesiacoch používania.
Levanduľa sa osvedčila aj ako repelent a pri ošetrení hmyzieho bodnutia. Natretie štípanca zriedeným EO alebo postriekanie hydrolátom pomáha tlmiť alergickú reakciu.
KONTRAINDIKÁCIE
Pri vonkajšom použití môže spôsobiť podráždenie pokožky alebo spôsobiť alergickú reakciu. Pri vnútornom užívaní môže dráždiť žalúdok.
DÁVKOVANIE
Pri príprave nálevu použijeme 1-2 lyžičky sušenej levandule na 200 ml vody 3x denne. Zlepšenie spánku 2-4 kvapky EO do difuzéru alebo na vankúšik. Na kúpeľ použijeme 5-7 kvapiek EO alebo 20-100 g sušenej levandule zalejeme 2 litrami vriacej vody, po 15 minútach scedíme do vane.
ZDROJE
1-https://www.healthline.com/health/lavender-oil-for-skin, Dátum 19.08.22
2-https://www.medicalnewstoday.com/articles/lavender-oil-for-skin, Dátum 19.08.22
3-Lesley Braun, Marc Cohen. Herbs and Natural Supplements, An evidence-based guide, 4th edition. 2015. str. 613-623.
4- Akademie léčivých rostlin - študijné materiály. Autor: Karolína Romášková.