Čo základné by mal človek vedieť o hydrolátoch
Hydroláty, kvetinové vody alebo tiež hydrosóly sú prírodné prostriedky pre modernú rýchlu dobu. V zahraničí tvoria neoddeliteľnú súčasť aromaterapie, pre ich jemnosť a šetrnosť k organizmu. Bežne sa používajú u detí a starších osôb, či tehotných žien.
Kvetové vody môžu byť z jednej rastliny alebo môžu byť kombináciou hydrolátov z viacerých rastlín. Účelom kombinovania hydrolátov je dosiahnutie zosilnených účinkov na organizmus napr. kombinácia Krásna pleť. Vo všeobecnosti môžeme kvetové vody využívať viacerými spôsobmi napríklad na pokožku, ako pleťové tonikum, ústnu, či vlasovú vodu alebo vnútorne namiesto čaju. V tomto prípade je vhodné hydrolát zmiešať s vodou a popíjať v priebehu dňa. Hydroláty sú vhodné aj do difuzéru, na výrobu vlastnej kozmetiky, jedla, i čistenie polodrahokamov a priestorov.
Dôležité je vedieť, že na trhu sa nachádzajú hydroláty rôznej kvality. Označenie hydrolát, môže pokojne niesť aj voda zmiešaná so syntetickým parfémom, alkoholom, konzervantmi či inými prísadami. Tie sú vhodné asi len ako osviežovač vzduchu. Pravý hydrolát vzniká parnou destiláciou čerstvých alebo sušených kvetov, plodov, korienkov, či kôry rastlín a stromov. Zloženie takéhoto destilátu je len voda a esencia danej rastliny. Hydrolát obsahuje látky rozpustné vo vode (fenoly, taníny, vitamíny, flavonoidy) a malé množstvo silice, ktoré sa pri danom procese spracovania uvoľní vo vody.
Určite je vždy lepšie vyberať skôr lokálne výrobky, ktoré nemusia cestovať cez pol sveta v cisterne, lebo skladovanie a preprava výrazne ovplyvňuje ich životnosť.
Keď kvetová voda získa kyselkastú arómu, pravdepodobne už je pokazená, to platí najmä v prípade kvetových vôd bez konzervantov. Stretnúť sa však môžete aj s pokazeným konzervovaným hydrolátom.
Vodnou parou destilovaný hydroláty je veľmi stabilný aj bez konzervantov, vydrží podľa druhu od 6 do 18 mesiacov. Ideálne je však skladovať ich v chlade, pretože tým si zaručíte, že ostanú čerstvé a hlavne funkčné.
Ktoré vlastnosti hydrolátov ich robia špecifickými resp. ich plne odlišujú od iných prípravkov?
V množstve štúdií sa potvrdil zosilnený efekt látok rozpustných vo vode a látok rozpustných v tukoch. Hydroláty vznikajú v procese parnej destilácie, takže nosičom esencialnych látok je tu voda. Ľudské telo sa skladá z viac, ako 70 % z vody, to je dôvod prečo sú hydroláty pre naše telo veľmi prijateľné. Hydroláty sú veľmi jemné a zároveň účinné. Môžeme ich používať na odstránenie nežiaducich stavov na hmotnej aj nehmotnej úrovni. Sú vhodné aj pri chronických problémoch, či na dlhodobejšie užívanie.
Akým spôsobom hydroláty vyberať? Ako sa orientovať v ponuke na trhu?
Na trhu nájdeme širokú ponuku od rastlín, ktoré u nás nerastú napr. pomarančový kvet, kadidlo, čajovník, bergamot až po tie lokálne ako je medovka lekárska, materina dúška, levanduľa lekárska, rozmarín, hloh, mäta pieporná … Dôležité je vedieť, že pod označením “Kvetinové vody” sú často ponúkané produkty získané vodnou destiláciou (varením vo vode), u tých veľa bio aktívnych látok zostane vo vode a hydrolát je chudobnejší. V ponuke nájdeme aj produkty získané vylúhovaním vo vode, tie sú najchudobnejšie a bez konzervantov majú veľmi nízku životnosť.
Dôležité je čítať informácie na obale. Malo by tam byť uvedené akým procesom je produkt vyrobený a aj jeho zloženie. Vhodné je vyberať lokálne, slovenské produkty, podľa možnosti.
Určite zohráva dôležitú úlohu aj cena, treba si však uvedomiť, že lacnejšie kvetové vody sú vedľajším produktom výroby esenciálnych olejov. Tieto vody neobsahujú esenciálne oleje a ich účinky sú preto slabšie.
Dôležitý je tiež obal, keďže svetlo hydrolátom škodí je lepšia tmavá fľaštička – tzv. liekovka, v ktorej hydroláty dlhšie vydržia.
Zásady používania hydrolátov
Veľké balenie je dobré dať do chladničky a podľa potreby z neho odlievať. Ak je hydrolát bez konzervantov spotrebu by som po otvorení urýchlila, teda pravidelne ho používala. Pred použitím je potrebné prečítať si etiketu a produkty s konzervantmi, či stabilizátormi neužívať vnútorne.