CHLADNÁ KRÁSKA MÄTA PIEPORNÁ
Prečo práve chladná kráska? Mäta má na organizmus chladivý efekt, je úplne jedno, či si dáte šálku teplého alebo studeného mätového čaju. Svojím osviežujúcim účinkom povzbudí telo zvnútra i zvonku. Mäta má v závislosti na množstve mentolu rôzne “odrody” ako napr. spearmint alebo peppermint. Na podporu trávenia a ako karminatívum sa mäta používa stáročia. V nedávnej dobe sa hojne využíva aj pri liečbe syndrómu dráždivého čreva (IBS).
VÝZNAMNÉ ÚČINNÉ LÁTKY
Mäta obsahuje okolo 2% silíc, ktorých hlavné zložky sú terpény mentol, menton, izomenton, mentofurán, cineol a iné. Okrem toho obsahuje napr. kyselinu rozmarínovú a flavonoidy, ktoré prispievajú k antioxidačnému účinku mäty.
PÔSOBENIE MÄTY NA ORGANIZMUS
Navodzuje pocit ochladenia, čo je možné využiť v horúcich letných dňoch alebo pri podráždení pokožky, či uštipnutí hmyzom.
Mäta má antibakteriálne a antivirotické účinky, účinná je najmä v prípade vírusu herpes simplex.
Zmierňuje kŕče a podporuje vylučovanie žlče, čím celkovo podporuje trávenie, preto sa tradične používa pri problémoch ako plynatosť, koliky, nevoľnosť (včetne nevoľnosti po operácii a po chemoterapii). Rovnako sa ukázala byť nápomocná pri syndróme dráždivého čreva, či nechuti do jedla.
Mäta vykazuje antiparazitické a protiplesňové účinky pri candida albicans.
Užívanie mäty ako aj inhalácia mätovej arómy zmierňuje celkový pocit únavy a nedostatku energie, pri dlhodobejšom užívaní mätových výťažkov dochádza k preukázateľnému zvýšeniu fyzického výkonu sledovaných.
Pôsobí proti bolesti, pri vonkajšom použití zmierňuje bolesti po pásovom opare a uštipnutí hmyzom.
Natieranie 2% metového EO na spánky zmierňuje záchvaty migrény a bolesti hlavy.
Mäta má mierne močopudné účinky.
Tradične sa používa na úľavu pri ochoreniach dýchacích ciest a uvoľnenie upchatého nosu.
Všeobecne platí, že bylinky je dobré do stravy pridávať čerstvé alebo sušené, v čo najväčšom množstve. Ak takúto možnosť nemáte môžete siahnuť po našom bylinnom extrakte (hydroláte), ktorý je veľmi praktický. Stačí naliať do vody a môžete piť!
KONTRAINDIKÁCIE
Bezpečná bylina, môže spôsobovať kontaktné alergie alebo interagovať s niektorými liekmi. Veľké dávky nie sú vhodné pri kojení.
DÁVKOVANIE
Nálev z 3 - 6 g sušených listov 3 x denne, hydrolát(kvetová voda) 1-2 lyžice do 1 litru vody, popíjať počas dňa. Vonkajšie použitie: nastriekať na telo pre navodenie pocitu ochladenia. Inhalácia pomocou difuzéru. EO proti svrbeniu alebo bolesti natierať v zriedenej forme.
#matapieporna, #matovyhyrolat, #matovakvetovavoda, #spearmint, #pepermint
ZDROJE
1- https://www.medicalnewstoday.com/articles/275944#nutrition . Dátum: 09.04.22
2- https://www.masterclass.com/articles/spearmint-vs-peppermint-explained. Dátum: 09.04.22
3- Lesley Braun, Marc Cohen. Herbs and Natural Supplements, An evidence-based guide, 4th edition. 2015. str. 846-855.
4- Akademie léčivých rostlin - študijné materiály. Autor: Karolína Romášková.