Aj vy sa tešíte na letné večery vonku? Komáre sa tešia na Vás 😆

Dni sa postupne predlžujú a prázdniny sú za dverami. Živo si predstavujem ako chodím bosá po tráve v ruke drink (samozrejme z hydrolátom), teplý vánok pofukuje, no čo mi trošku kazí predstavu sú nezvaní hostia, ktorí prichádzajú so súmrakom!

Vedeli ste, že z mäty si môžete doma vyrobiť vlastný prírodný repelent, či osviežujúci mätový drink?

Mäta pieporná je veľmi známa rastlinka. Ak máte záhradku, tak viete, že je to naozaj nezmar a môžete ju zbierať skoro celý rok. Mäta má na náš organizmus chladivý efekt, pričom je úplne jedno, či si z nej pripravíte teplý alebo studený nápoj. Pri vonkajšom použití navodzuje pocit ochladenia, čo je možné využiť v horúcich letných dňoch alebo pri podráždení pokožky, či uštipnutí hmyzom. Dnes nájdeme výťažky z mäty v potravinách, produktoch ústnej hygieny, kozmetiky, či v liekoch proti nachladnutiu, skrátka jej využitie sa zdá byť nekonečné.

Vďaka nedávnemu výskumu môžeme do zoznamu pridať ďalší benefit a to zmiernenie symptómov syndrómu dráždivého čreva (IBS). Štúdie ukazujú, že môže pomôcť s bežnými príznakmi IBS, ako je bolesť, zápcha, nadúvanie a plynatosť. V skutočnosti niektoré výskumy ukazujú, že môže byť účinnejšia ako vláknina a prinajmenšom taká dobrá ako lieky proti kŕčom, známe tiež ako svalové relaxanty.

Mäta môže okrem IBS pomôcť aj pri:

- problémoch s vírusom herpes simplex,

- kŕčoch a problémoch s trávením, ako plynatosť, koliky, nevoľnosť (včetne nevoľnosti po operácii a po chemoterapii),

- pri premnožení candida albicans,

- pri únave a nedostatku energie (dlhodobé užívaní mätových výťažkov dochádza k zvýšeniu fyzického výkonu),

- pri vonkajšom použití zmierňuje bolesti po pásovom opare a uštipnutí hmyzom,

- zmiernení záchvatov migrény a bolestí hlavy (natieranie 2% mätového EO na spánky), 

- pri ochoreniach dýchacích ciest a na uvoľnenie upchatého nosu,

- pri problémoch s močením (má mierne močopudné účinky),

- problémoch s komármi (pretože má repelentné účinky).

Niektoré rastliny, ako napríklad spomínaná mäta či rozmarín obsahujú látky, ktoré dokážu komárov a kliešťov odpudiť. Mäta, levanduľa a eukalyptus preukázateľne odpudzujú komáre. Na kliešte sú zase odborníci rozmarín a klinček. Ak máte radi prírodné prostriedky, poďte si s nami namiešať repelent proti komárom (recept podľa Katky Jandovskej). 

Čo na to budeme potrebovať?

- alkohol (ja kupujem v lekárni 70%), pomáha rozptýliť EO, lebo tie sú nerozpustné vo vode a plávali by na hladine,

- EO teda esenciálny olej (mäta, levanduľa, rozmarín, klinček či eukalyptus),

- hydrolát (levanduľový, mätový, rozmarínový, iný podľa gusta),

- kuchynská váha.

Ako na to?

Alkohol a hydrolát budeme riediť v pomere 1:2, teda na jeden diel alkoholu (70%) dáme 2 diely hydrolátu podľa vlastného výberu (najlepšie ak má hmyzuodpudivé účinky). Pridáme esenciálny olej, na 100g repelentu treba z celkového množstva 2% EO oleja, čo je v našom prípade 2 gramy.

Repelent zarábame do čistej nádobky, ktorú položíme na váhu a vynulujeme. Pridáme 33 g alkoholu, ďalej 66 g hydrolátu a nakoniec nakvapkáme esenciálne oleje. Ak chcete repelent na komáre aj kliešte použite 1 g rozmarínového oleja a zvyšný gram si namiešajte podľa toho ako Vám čo vonia. 

Pozor na klinčekový olej, v kombinácii s inými EO Vám môže vzniknúť zvláštna vôňa.

Doležité je aby pre Vás zmes EO voňala príjemne. Pred použitím určite repelent vždy pretrepte, aby sa opäť spoli jednotlivé zložky. Zvyšný esenciálny olej môžete využiť v krásnych difúzoroch, ktoré pre Vás máme.

Ako repelent aplikovať?

Prírodný repelent musíme striekať na oblečenie a pokožku oveľa častejšie ako syntetický. Esenciálne oleje sú prchavé a pomerne rýchlo sa odparia. Účinnosť proti komárom majú len vtedy, keď voňajú, preto ich treba aplikovať približne každých 30 minút. Pozor na alergické reakcie, pred nanesením na veľké plochy pokožky je dobré vyskúšať reakciu na zápästí

Výhody a nevýhody prírodného repelentu

Napriek tomu, že esenciálne oleje nie sú lacná záležitosť, domáci repelent je predsa o niečo lacnejší ako kupovaný. Pri výrobe nemusíme použiť tie najdrahšie bio esenciálne oleje, stačia tie obyčajné. Repelent bude aj tak nádherne voňavý. U kupovaných repelentov býva okrem toho často obsah EO menší ako 2%. Syntetické repelenty majú v dnešnej dobe podobnú účinnosť, pričom doba účinkovania je dlhšia ako u prírodných. To znamená, že prírodné treba nanášať častejšie, ako sme si už povedali (4 až 5 krát). 

Svieži letný drink

Ak už máte repelent namiešaný a zostal Vám mätový hydrolát, pripravte si miešaný drink 🍹

Na leto je výborná hlavne kombinácia melón - mäta. Nápoj si pripravíte tak, že si nakrájate melón a vyberiete z neho semiačka. Potom melón rozmixujete tyčovým mixérom a pridáte vodu v pomere 1:4 (prípadne viac). Nakoniec prilejete niekoľko lyžíc mätového hydrolátu, podľa vlastnej chuti. Melón aj mäta pôsobia na organizmus osviežujúco a súčasne doplníte potrebné tekutiny :). Ak Vám z hydrolátu ešte zostane, jednoducho si ho pomocou rozprašovača nanesiete na tvár a už si len užívate príjemný pocit kedykoľvek potrebujete. 

Tak už sa len pustiť do toho a nezabudnite sa pochváliť s vašimi výtvormi u nás na FB alebo IG. Aby sa Vám ľahšie experimentovalo, pripravili sme balíček pohodové leto za zvýhodnenú cenu.

Držím palce a srdečne pozdravujem.

Vaša Božka

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: