Rozmarín je trvalka bežne rastúca v Európe a na celom svete. V Grécku sa tradične používal na stimuláciu mozgu a na posilnenie pamäte i koncentrácie. Turci tradične používali rozmarín pri liečbe cukrovky. Rozmarín sa používal aj na liečbu gastrointestinálneho traktu. Nenahraditeľný je ako korenie a antioxidant, či protiplesňová prísada pri priemyselnom konzervovaní potravín.

 

VÝZNAMNÉ ÚČINNÉ LÁTKY

Rozmarín sa môže pochváliť obsahom látok ako kyselina rozmarínová, karnozol, kyselina karnozolová, flavonoidy, salicyláty, taníny, gáfor, kamfén, terpineol, borneol, pinén a iné. Tieto látky sa navzájom ovplyvňujú a vytvárajú tak synergický (zosilnený) efekt, oproti pôsobeniu každej látky zvlášť, čo platí v prípade všetkých liečivých rastlín.

 

PÔSOBENIE ROZMARÍNU NA ORGANIZMUS 

Rozmarín sa vyznačuje silnými antioxidačnými účinkami, čo prispieva k zníženiu  množstva voľných radikálov v tele. Antioxidačné pôsobenie má preukázateľné protirakovinové účinky.

Antibakteriálne a protizápalové vlastnosti rozmarínu sa oceňujú pri liečení helicobacter pyroli, akné a oparu.

Antivirotické vlastnosti rozmarínu boli overené najmä proti vírusu herpes simplex.

Rozmarín je karminatívum teda uľavuje pri kŕčoch žalúdku, žlčníka, priedušiek (astma), menštruačných bolestiach, rovnako je vhodný pri žalúdočných vredoch.

Zmierňuje plynatosť, koliku tráviaceho traktu a žalúdočnú nevoľnosť. 

Znižuje hladinu cukru v krvi, čo je možné využiť pri diabete.

Kyselina karnozolová a karnozol majú neuroprotektívny efekt (ochranný účinok na nervovú sústavu), vďaka čomu čerstvý rozmarín alebo inhalácia oleja zvyšuje schopnosť koncentrácie a pamäť.

Ochrana pečene sa pripisuje silným antioxidačným vlastnostiam rozmarínu, je preto vhodný pri cirhóze, ďalej zvyšuje vylučovanie tukov a zabraňuje priberaniu na váhe. 

Je dokázané, že použitie rozmarínového esenciálneho oleja zlepšuje prekrvenie pokožky, čím podporuje rast vlasov a obmedzuje ich vypadávanie ak sa aplikuje viackrát denne spolu s masážou. Hydroláty Habalis obsahujú esenciálny olej emulgovaný v destiláte, preto sú na tento účel veľmi vhodné. Viac sa dočítate v príspevku “Trápi Vás problém s vypadávaním vlasov?” na našej stránke. 

Rozmarín sa uplatňuje aj pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

Repelentný účinok rozmarínu zabezpečujú silice borneol, pinén. Vhodný je tiež na ochranu proti moliam.

Rozmarín, či už v podobe tinktúry, macerátu, destilátu, oleja alebo čerstvý je tiež možné použiť proti trombóze, na ochranu očnej sietnice, pri liečbe reumy, dny a bolestí.

Všeobecne platí, že bylinky je dobré do stravy pridávať čerstvé alebo sušené, v čo najväčšom množstve. Ak takúto možnosť nemáte môžete siahnuť po našom bylinnom extrakte (hydroláte). Na výber je z rozmarínu lekárskeho, šalvie lekárskej, medovky lekárskej, levandule lekárskej, materinej dúšky a mäty piepornej.

 

KONTRAINDIKÁCIE

Žalúdočná nevoľnosť pri požití veľkého množstva.

Znižuje vstrebávanie železa. Neodporúča sa v tehotenstve.

DÁVKOVANIE

Nálev z 2-4g sušených listov 3x denne, hydrolát (kvetová voda) 1-2 lyžice do 1,5 litru vody, popíjať počas dňa.Vonkajšie použitie: inhalácia pomocou difuzéru koncentrácia  esenciálneho oleja do 10%, obklad z hydrolátu.

ZDROJE

1-https://www.medicalnewstoday.com/articles/266370. Dátum: 12.02.22

2-https://abstraxtech.com/blogs/learn/are-terpene-extracts-really-worth-it?_pos=1&_sid=4f6a3190f&_ss=r. Dátum: 12.02.22

3-Lesley Braun, Marc Cohen. Herbs and Natural Supplements, An evidence-based guide, 4th edition. 2015. str. 846-855.

4- Akademie léčivých rostlin - štúdijné materiály. Autor: Karolína Romášková.

 

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: